S Davidem Čáslavou o uplynulém podzimu i nadcházející zimní přípravě

09.01.2014 Kategorie: Tým A

Ve středu 8. ledna se hráči hlavního mužstva FK Dobrovice poprvé po zimní pauze sešli ke společnému tréninku. Při té příležitosti jsme sportovnímu manažerovi klubu Davidovi Čáslavovi položili několik otázek nejen k rozjíždějící se zimní přípravě, ale i k uplynulému podzimu.

 

Davide, zkuste prosím na úvod pár slovy říci, jak si budete ve fotbalové Dobrovici pamatovat podzim uplynulého roku.

Pozitivní změna, druhé místo, pokračování v dobře započaté práci.

V létě jste pod novým trenérem Hejnem z gruntu obměnili kádr, přivedli jste 9 nových mladých hráčů. To je vždy riskantní, nejistý krok. Čím to, že Vám přestavba mužstva vyšla takřka bezchybně?

Nejprve bylo nutné analyzovat výkonnost a složení mužstva z minulé sezóny. Poté definovat cíle klubu pro nadcházející sezóny, stanovit herní styl a projev, jakým by se mělo mužstvo prezentovat, a vytipovat vhodné hráče na jednotlivé posty.

Velkou výhodou bylo, že trenér Hejno znal dlouhodobou výkonnost jednotlivých posil, takže jsme věděli, co od nich můžeme očekávat. I když se zatím daří a přivedené posily určitě naplnily očekávání, je nutné se nenechat ukolébat, ale naopak dál tvrdě pracovat.

Jak už jste připomněl, nový kádr přezimuje na 2. příčce divizní tabulky, což je nejlepší novodobý výsledek klubu. Trenér Hejno už se ale nechal slyšet, že plánujete přivést další 3 až 4 hráče. Proč? Co ještě mužstvu na podzim chybělo?

Ano, úspěch to určitě je, protože po takovém zásahu do mužstva vždy chvíli trvá, než si vše sedne. Proto, abychom mohli atakovat špičku divize, bude nutné ještě zvýšit konkurenci v týmu a doplnit 18 členný kádr, tak abychom v něm dosáhli větší vyváženosti a motivace.

S jakými novými jmény jste tedy 8. ledna začali zimní přípravu?

Omlouvám se, ale na tuto otázku je ještě příliš brzy. Berte to tak, že do každé řady hledáme ještě jednoho kvalitního fotbalistu.

Můžete třeba alespoň prozradit, v jakých vodách jste lovili?

V divizích a výše.

Trenér Hejno už prohlásil, že letošní zimní příprava bude mimořádně náročná. V čem se bude lišit od předchozích ročníků?

V minulosti jsme měli trochu problémy s fyzičkou, konec minulé sezóny pro nás i proto nevyzněl úplně dobře. Nový trenér proto zavedl fyzické testy, a i přesto, že nedopadly úplně špatně, jsme se rozhodli pro týdenní soustředění ve Špindlerově Mlýně. V objektu Vojenské zotavovny Bedřichov, kde je k dispozici velmi kvalitní zázemí a kde se připravují i naše prvoligové týmy, absolvujeme denní 4 fázové tréninky.

Další změnou bude i zapojení nového moderního cvičení Insanity. Jedná se o intervalový trénink s vlastní vahou těla, zaměřený na sílu, silovou vytrvalost, obecnou kondici a dynamiku.

Získali jste pro přípravu nějaké zajímavé soupeře?

Nechtěli jsme hrát žádný zimní turnaj, proto jsme šli cestou individuálně domluvených utkání. Na víkendy jsme volili vždy těžšího soupeře a jednou za 14 dní ve středu naopak lehčího soupeře, se kterým bychom ladili herní styl. Obecně tedy nejslabší soupeři jsou z úrovně 1. A třídy a vrcholem pak jsou dvě utkání s druholigovými mužstvy, Hradcem Králové a Pardubicemi.

V létě jste z mužstva vyřadili nejlepšího střelce, loňského hráče roku Ansumu, podzim strávil na hostování v třetiligové Roudnici. Jaká je jeho další budoucnost?

Musa Ansuma je v tuto chvíli stále náš hráč, nicméně je volný.

Asi nejvýraznější tváří mužstva se teď stal pilíř obrany, kapitán Petr Lukáš, který nastoupil do všech zápasů a trenér jej ani jedinkrát nestřídal. Poprvé se bez něj mužstvo muselo obejít až po jeho vyloučení za nadávky sudímu v posledním zápase s Vysokým Mýtem. Za tenhle zkrat vyfasoval pětizápasový distanc. Jak si bez něj na jaře poradíte?

Samozřejmě, že ztráta Petra je pro nás velká komplikace. Během přípravy musíme hledat správné řešení. 

Vidíte ještě naději na zkrácení trestu? Ve 4. kole vás čeká dosud vedoucí Nová Paka…

Využijeme všech možností, abychom trest zkrátili. Ale chcete-li po mně upřímnou odpověď, tak vzhledem ke všem okolnostem, šanci nevidím. Každá naše chyba bude tvrdě trestána, s tím se musíme smířit…

V létě jste prohlásil, že pokud se bude herně dařit, pokusíte se o postup. Můžeme tedy čekat, že na blížící se valné hromadě předseda klubu Reinbergr tento cíl oficiálně vyhlásí?

První cíl byl omladit a vhodně doplnit tým, to zatím vypadá dobře a je to zatím i podpořeno dobrými výsledky. Pokud se bude dál takto dařit, tak se o postup chceme poprat. Pokud se šance vzdálí, budeme tvrdě pracovat na herním stylu a dalším vhodném doplnění týmu, aby příští sezóna byla pro nás zase kvalitnější.

Opět se dařilo také B-týmu, v polovině premiérové sezóny v 1. A třídě přezimuje na vynikající čtvrté příčce. Na třetí postup v řadě už to sice nevypadá, ale pokud vznikne v hlavním mužstvu ještě větší přetlak kvalitních hráčů, kdo ví? Brali byste pro béčko účast v krajském přeboru nebo je pro něj A třída ideální soutěží?

Toto je velmi komplikovaná záležitost. Samozřejmě, že nás velmi těší úspěch našeho béčka, a pokud by mělo dojít k postupu, tak samozřejmě postoupíme. Na druhou stranu nám to narušuje linii mezi posuny hráčů z našeho dorostu, kdy krajský přebor je pro první kontakt s dospělým fotbalem už opravdu velmi kvalitní.

Další otázkou by pak samozřejmě byl i rozpočet.

Pravidelní návštěvníci dobrovického stadionu už vědí, že se začalo pracovat na dlouho avizované stavbě nového občerstvení. Připomeňte, o co všechno bude váš fotbalový areál po dostavbě bohatší, a prozraďte, kdy bude hotovo.

Přestavba občerstvení byla z pohledu investic do stadionu prioritou, protože dosavadní stánek již byl na hraně své životnosti a my chceme nabízet našim fandům dobrý fotbal v příjemném prostředí. Zatím vše běží podle plánu a po dostavbě vznikne objekt, který se bude skládat z restaurace, kiosku a klubovny. Restaurace má prosklený výhled na fotbalové hřiště a bude lehce vyvýšena, aby bylo vidět přes stojící diváky kolem hřiště. Součástí objektu bude i nové venkovní posezení a gril. Věřím, že se nová restaurace stane hojně navštěvovanou nejen při fotbalových utkáních! Dokončena by měla být, řekněme, do letošního léta, věřím však, že podstatně dříve.

Děkujeme za rozhovor a ať se nejen v přípravě daří!

Stanislav Chmela

Příští utkání

není známo

Předchozí utkání

FC Slovan Liberec "B" 2
vs.
FK Dobrovice 2
FK Dobrovice 1
vs.
RMSK "Cidlina" Nový Bydžov 0
FK Náchod 1
vs.
FK Dobrovice 0

Naši partneři: